Lastik Etiketi Okuma

Lastik etiketi nedir?
Lastik etiketi güvenlik ve çevre hakkında bilgiler vermektedir. Islak zeminde sürüş performansı, yakıt tasarrufu ve lastiklerin gürültü değerlerini anlamamıza yardımcı olurlar. Lastik etiketleri lastiğin üzerinde bulunmalıdır. Yasalar gereği lastik tercih edilirken etiket mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Yakıt Tasarrufu
Lastikler aracımızın yakıt tüketimine %20 oranında etki ederler. Bu yüzden lastik etiketleri göz önüne alınıp yakıt verimliliği yüksek lastikler tercih edilmelidir. Bu aynı depoyla daha çok kilometre yapmanıza imkan verirken, CO2 emisyonumuzu da azaltarak çevreye verdiğimiz zararı minimuma indirir. Lastiğin yakıt performansını artıran faktör lastiklerin dönüş esna- sında daha az enerji harcamasına dayanır. Yakıt verimliliğini ise etiketler üzerinden şöyle sınıflandırabiliriz; Bu renk kodlarıyla yapılan bir sıralamadır ve A ile G arasında sınıflandırılır.

alert

Islak Zeminde Direksiyon Hakimiyeti

Yüksek sürüş hakimiyetine sahip lastikler kaygan zeminlerde daha yüksek fren perfomansı göstererek daha çabuk dururlar. Islak zeminde sürüş hakimiyeti lastiğin yağmurlu ya da karlı havalarda yol tutuş performansını belirtmektedir. Islak zemin- de sürüş hakimiyeti A ile F arasında sınıflandırılır: A=En yüksek sınıf, F=En düşük sınıf. Sınıfların anlamı, acil bir frenleme durumunda birkaç metre güvenlik açısından büyük önem taşır. Saatte 100km hızla giden bir otomobilde, A sınıfı bir lastik F sınıfı bir gruba göre 24 metre daha kısa mesafede durur.
tire

Lastik Etiketlerindeki Gürültü Bilgisi

Lastik etiketlerinde yer alan bir diğer bilgi ise gürültüdür. Otomobillerde yolculuk sırasında alınan gürültünün bir kısmı lastik- lerden kaynaklanmaktadır. Lastiğin gürültüsü desibel cinsinden ölçülür. Desibel değerleri çok araştırılmadığından bu değer siyah dalgalı bir hopar- lör ikonuyla belirtilir. Dalga sayısına bağlı olarak gürültü de artış göstermektedir.
1 siyah dalga: Sessiz yani 3 db(desibel) altındadır. 2 siyah dalga: Orta 3 siyah dalga: Gürültülü anlamına gelmektedir.
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.