Lastik Hava Basıncı Değeri Kaç Olmalı

Aracımızda Lastik Hava Basıncı Değeri Kaç Olmalı?
Lastik basıncımızı yolculuğa çıkmadan önce mutlaka kontrol etmeliyiz. Aracımızda lastik hava basınçlarını ve lastiklerimizin durumlarını farklı bir olay olmadığı sürece 20-30 günde bir kontrol etmemiz gerekir.Lastik hava basıncı ideal değerlerinde olmayan bir aracın yol tutuş ve viraj performansı, fren kabiliyetleri, yakıt tüketimi her zaman istikrarsızlık gösterir. Lastik hava basıncı kontrolü hiçbir tecrübe gerektirmeyen bir iştir. Hemen hemen her benzin istasyonunda hava basınç makinası vardır. Lastik hava basıncı lastiğinizin ebatları için doğru ayarlanmalıdır. Fazla basınç lastiğinizi daha çabuk aşındırır, alçak basınç konfor sağlama düşüncesiyle uygulanıp; patlama riski, yakıt tüketimi ve yol tutuş performansını kötü etkilemek gibi sorunlara neden olur. Lastiklerin en uygun kontrol edilme durumu araç kullanılmazken lastiklerin soğuk olmasıdır. Sürüşe bağlı olarak lastikler ısınır ve bu ısınma ölçüm değerlerini etkiler.
Lastik basınç değerleri nereden öğrenilir?
Lastik basınç değerlerine lastik üzerinde yazan ebatlara bakarak ulaşmak mümkündür.meter

Bar / Psi Karşılaştırması

Bunun yanında kapı arasında yazan değerler ya da aracınızın bilgi kitapçığında yer alan değerlerdir. Türkiye'de lastik hava basıncı genellikle psi değeri olarak geçmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus bazı araçlarda bu bilginin bar olarak yazılmasıdır. Bar değerini psi'e çevirmek gerekir.
calculator

Bar / Psi Dönüşümü

Bu değer nasıl hesaplanır; 1 bar 14.50 psi değerindedir. Size verilmiş bar değerini bu psi değeriyle çarpmanız gerekmek- tedir. Örneğin aracınızda 2.5 bar yazıyor ise 2.5x14.50 olarak çarparız yani aracınızın psi değeri 36.25 çıkar ve bu basıncı uygularsınız.
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.